Sumatra

SumatraSumatra je šesto po veličini ostrvo u svetu i drugo po veličini u Indoneziji nakon Kalimantana. Sumatra je nekada bila poznatija kao Zlatno Ostrvo zbog velike količine zlata koja se mogla naći na planinama. Ostrvo poseduje bogatu floru i faunu i dom je petine stanovnika Indonezije.

Medan

Medan je najveći grad na Sumatri, ekonomski centar ostrva i grad od velikog značaja za nacionalnu ekonomiju. Grad je polazna tačka za turiste koji žele da obiđu Berastagi, Bukit Lawang i Danau Toba. Prisustvo Holanđana ostavilo je uticaj između ostalog i na arhitekturu što je lako uočljivo na gradskoj većnici, pošti i drugim objektima u gradu. Medan je takođe poznat i po šarenolikom izboru hrane. Ukoliko želite da uživate u specijalitetima domaće kuhinje preporučujemo posetu Jalan Merdeka, Jalan Mansyur i Jalan Semarang. Odličan izbor za večeru može biti i neki od restorana u modernim šoping centrima u Medanu. Do Medana postoje dnevne konekcije velikog broja indonežanskih avio kompanija iz svih većih gradova u zemlji. Medan je internacionalnim letovima povezan sa Singapurom i Kuala Lumpurom.

Jezero Toba

Najveće jezero vulkanskog porekla na planeti nalazi se na ostrvu Sumatra. Dužine 87km i širine 27km, površina jezera Toba 2,5 puta je veća od površine Singapura. Kako bi se stvorilo ovakvo čudo prirode potrebna je eksplozija gigantskih razmera. Upravo takav scenario odigrao se pre 75.000 godina kada je planina Toba eruptirala uz do današnjih dana nezabeleženu destrukciju. Sunce nad današnjom Kinom, Bliskim Istokom, Afrikom i Evropom bilo je prekriveno vulkanskim pepelom. Kao posledica erupcije nastupilo je dramatično zahlađenje, a broj ljudi na planeti sveo se na svega 15.000. Erupcija vulkana Toba je najvišeg Index-a (8) i jednaka je snazi 50.000 atomskih bombi bačenih na Hirošimu.

Jezero TobaOstrvo Samosir nalazi se u centru jezera Toba i nastalo je pomeranjem tektonskih ploča prilikom erupcije Vulkana Toba. Ostrvo je dužine 40km i širine 20km.

Toba je predeo okružen planinama sa svežijom klimom i predstavlja jednu od omiljenih lokacija Indonežana za beg od vlažnog i zagađenog vazduha velikih gradova. U okruženju jezera možete pronaći veliki izbor opcija za smeštaj naročito u obalskom gradu Parapat ili u delu ostrva Samosir po imenu Tuktuk.

Do jezera Toba i ostrva Samosir najlakše je stići preko Medana. Do Medana postoje dnevne konekcije iz Singapura, Kuala Lumpura i svih većih gradova Indonezije.




Krakatau

Erupcija vulkana Krakatau od 26. avgusta 1883. godine je do današnjih dana najjača zabeležena eksplozija na planeti. Eksplozija ovog vulkana čula se od Burme do Australije. Cunami nastao nakon erupcije razorio je obalske gradove na zapadnoj obali Jave i Lampung na Sumatri izbrisavši celokupnu populaciju. Talasi su se proširili Indijskim okeanom i naneli ogromne štete državama u okruženju. Izveštaji iz tog perioda govore da je vulkanski pepeo kružio zemljinom atmosferom izazivajući spektakularne zalaske sunca viđene čak i u Londonu. Na mestu gde je nekada stojao moćni Krakatau danas možete pronaći mala tropska ostrva razbacana po Sunda moreuzu koji deli Javu i Sumatru.

KrakatauU grupu Krakatau ostrva spadaju Krakatau Besar (Veliki Krakatau), Krakatau Kecil (Mali Krakatau), Sertung i za mnoge najzanimljiviji Anak Krakatau (Dete Krakataua). Anak Krakatau pojavio se na površini vode 44 godine nakon eksplozije Krakatau i od tada neprekidno raste kao rezultat vulkanske aktivnosti.

Administrativno Krakatau pripada provinciji Lampung, Sumatra ali činjenično predstavlja deo Ujung Kulon Krakatau Nacionalnog parka. Do Krakataua se najlakše dolazi iz Džakarte za oko 5-6 sati vožnje autom i brodom.